2 θέσεις στο πλαίσιο ερευνητικού έργου με αντικείμενο: «machine learning using wearables (time series data) for detecting early onset of dementia»

Το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) αναζητά δύο συνεργάτες στο πλαίσιο ερευνητικού έργου της δράσης ΕΛΙΔΕΚ με αντικείμενο: «machine learning using wearables (time series data) for detecting early onset of dementia». Το έργο θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με το Αιγινήτειο Νοσοκομείο που διαθέτει τα data και με μια ομάδα από το McGill University του Καναδα.
Το ερευνητικό έργο ξεκινάει αρχές Μαρτίου 2024 και θα έχει διάρκεια έως και τον Δεκέμβριο 2025. Η θέση αναφέρεται σε εργασία πλήρους απασχόλησης.
Οι υποψήφιοι θα υπογράψουν σύμβαση έργου με τον ΕΛΚΕ του ΕΚΠΑ και θα πρέπει να είναι εγγεγραμένοι στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ στην περίπτωση Διπλωματούχου Μηχανικού), διαθέτοντας Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών. Οι μηνιαίες αποδοχές θα ανέρχονται στα ~1500ευρώ.

Επιθυμητά χαρακτηριστικά:

Πτυχίο Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΕΜΠ

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης: DSIT MSc program του ΕΚΠΑ

Εμπειρία σε machine learning

Ενδιαφέρον για την εφαρμογή Machine/Deep learning in Biomedicine applications

Ενδιαφέρον για συνεργασία με medical researchers

Προαιρετικά, οι υποψήφιοι που θα επιλεγούν να απασχοληθούν στο έργο καλούνται να ξεκινήσουν παράλληλα και διδακτορικές σπουδές.
Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα και μια αναλυτική βαθμολογια με μαθήματα που έχουν ολοκληρώσει στον Καθηγητή κο Αντώνη Κοκόση στο παρακάτω mail: akokossis@mail.ntua.gr