Χορήγηση μίας (1) υποτροφίας στον κλάδο της Φυσικής από την Ακαδημία Αθηνών (έσοδα της Δωρεάς-Κληροδοτήματος Παναγιώτη Γραμματικάκη)

Η Ακαδημία Αθηνών προκηρύσσει διαγωνισμό για τη χορήγηση μίας (1) υποτροφίας για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Ελλάδα ή το εξωτερικό στον κλάδο της Φυσικής (με ειδίκευση στην Ενέργεια), με έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, από τα έσοδα της Δωρεάς-Κληροδοτήματος Παναγιώτη Γραμματικάκη.

Οι υποψήφιοι θα εξεταστούν γραπτά στο μάθημα Φωτοφυσική.

Οι υποψήφιοι κατά την ημέρα των εξετάσεων πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στα Γραφεία του Μεγάρου της Ακαδημίας Αθηνών (οδός Πανεπιστημίου 28), ενώπιον της αρμόδιας Επιτροπής, την Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024 και ώρα 10:00 π.μ.

Λήξη προθεσμίας υποβολής αιτήσεων: 13 Μαΐου 2024

Περισσότερα:Προκήρυξη-δωρεά-Κλ. Π. Γραμματικάκη.pdf.crdownload