Υποτροφίες από το Ίδρυμα Υποτροφιών Ρόδου «Εμμανουήλ Χριστ. Σταματίου & Μαρίας Χριστοφ. Σταματίου σε α) καταγόμενους από την Ρόδο και β) φοιτητές/τριες με ειδικές ανάγκες.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ιδρύματος Υποτροφιών Ρόδου, «Εμμανουήλ Χριστ. Σταματίου & Μαρίας Χριστ. Σταματίου» προκηρύσσει τη χορήγηση με επιλογή, για το σπουδαστικό έτος 2023-2024:
Α) Δέκα (10) υποτροφιών σε πρωτοετείς φοιτητές/-τριες νεοεισαχθέντες/-είσες κατά το τρέχον ακ. έτος στα Ανώτατα ή Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας, που έχουν αρίστη διαγωγή και γενικό βαθμό από δέκα πέντε (15) και άνω στο απολυτήριο της τρίτης (Γ΄) τάξης
Λυκείου και

Β) Πέντε (5) υποτροφιών σε φοιτητές/-τριες (Β’ετείς, Γ’ετείς κλπ), οι οποίοι/-ες φοιτούν εντός του προβλεπόμενου χρόνου περάτωσης των σπουδών τους στα ως άνω Εκπαιδευτικά Ιδρύματα,
υπό τις κάτωθι προϋποθέσεις:

1.Δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα (είτε εξ ολοκλήρου, είτε επί μέρους) να καλύψουν τις
δαπάνες των σπουδών τους.
2.Είναι κάτοικοι της νήσου Ρόδου.
3.Ένας τουλάχιστον από τους γονείς τους είναι Ρόδιος την καταγωγή.
4.Έχουν ηλικία έως 36 ετών.

Γ) Δώδεκα (12) υποτροφιών σε ήδη υποτρόφους του Ιδρύματος που έλαβαν υποτροφία κατά το ακ. έτος 2022-2023 και επιθυμούν να συνεχισθεί η χορήγηση αυτής για το νέο σπουδαστικό έτος 2023-2024, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν υποστεί επιτυχώς τις εξετάσεις των
προηγούμενων ακαδημαϊκών ετών των σπουδών τους.

Δ1) Τριών (3) υποτροφιών σε φοιτητές/-τριες με ειδικές ανάγκες που φοιτούν σε Ανώτατα ή Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας, οι οποίοι/-ες φοιτούν εντός του προβλεπόμενου χρόνου περάτωσης των σπουδών τους στα ως άνω Εκπαιδευτικά Ιδρύματα υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα (είτε εξ ολοκλήρου, είτε επί μέρους) να καλύψουν τις δαπάνες των σπουδών τους.

Δ2) Τριών (3) οικονομικών βοηθημάτων σε μαθητές/-τριες με ειδικές ανάγκες που φοιτούν σε κανονικά ή ειδικά δημόσια ή ιδιωτικά σχολεία της Α΄βάθμιας και Β΄βάθμιας Εκπαίδευσης υπό την προϋπόθεση ότι οι γονείς τους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν εξ ολοκλήρου ή κατά ένα μέρος τις σχετικές δαπάνες των σπουδών τους.

Περισσότερα:Πρόσκληση-Χορήγησης-Υποτροφιών-2023-2024_Σταματίου.pdf