Υποτροφία από το Κληροδότημα «Υποτροφιών Γεωργίου και Ελευθερίας Τρέκα» για το ακαδ. έτος 2023-2024

Η Πρυτανεία του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου γνωστοποιεί ότι από το Κληροδότημα «Υποτροφιών Γεωργίου και Ελευθερίας Τρέκα» χορηγείται οικονομική ενίσχυση, ύψους 700 ευρώ, σε προπτυχιακό φοιτητή ή φοιτήτρια του Ιδρύματος για το ακαδ. έτος 2023-2024.

Προϋποθέσεις χορήγησης της παραπάνω οικονομικής ενίσχυσης:

• η φοίτηση, κατά προτίμηση, είτε στη Σχολή Πολιτικών Μηχανικών είτε στη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Ε.Μ.Π.
  • η αποφοίτηση κατά σειρά προτεραιότητας από Λύκειο της Τρίπολης Αρκαδίας ή του Νομού Αρκαδίας
  • η διάκριση του υποψηφίου ή της υποψήφιας ως προς τον χαρακτήρα (καλός και ηθικός χαρακτήρας) και τα πνευματικά του/της χαρίσματα.

Ο υποψήφιος ή η υποψήφια πρέπει να έχει ελληνική ιθαγένεια ή καταγωγή και ηλικία μέχρι 36 ετών κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων. Επίσης, πρέπει να έχει βαθμό «Λίαν Καλώς» στο Απολυτήριο Λυκείου στην περίπτωση πρωτοετούς φοιτητή/τριας ή στον μέσο όρο βαθμολογίας του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους από αυτό της προκήρυξης για φοιτητή/τρια μεταγενέστερων ετών σπουδών (2ο, 3ο, 4ο, 5ο).

Ypotrofia_Treka.doc