Pyrforos

Γραφείο Διασύνδεσης – Εξυπηρέτησης Φοιτητών και Νέων Αποφοίτων ΕΜΠ

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) αναζητά απόφοιτο/η για τη θέση : «Προγραμματιστής – Μηχανικός Λογισμικού Προγραμματιστής – Μηχανικός Λογισμικού»

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) αναζητά απόφοιτο/η για τη θέση : «Προγραμματιστής – Μηχανικός ΛογισμικούΠρογραμματιστής – Μηχανικός Λογισμικού»

Περισσότερα στην αγγελία:

«Τίτλος ΘέσηςΠρογραμματιστής – Μηχανικός Λογισμικού
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Εταιρεία: Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ)

Περιγραφή Θέσης:
Αναζητούμε έναν/μία άρτια καταρτισμένο/η και κινητοποιημένο/η Προγραμματιστή-Αναλυτή Δεδομένων για να ενταχθεί στο ερευνητικό μας περιβάλλον. Σε αυτόν τον ρόλο, θα σχεδιάσετε, αναπτύξετε και συντηρήσετε εφαρμογές για διάφορα ερευνητικά έργα. Ο ιδανικός υποψήφιος θα πρέπει να διαθέτει γνώσεις και εμπειρία στον προγραμματισμό και την ανάπτυξη λογισμικών, ειδικά στη γλώσσα Python, και να έχει επιθυμία να συμμετέχει σε συνεργατικές ερευνητικές πρωτοβουλίες.

Κύριες Αρμοδιότητες:

  1. Ανάπτυξη, υλοποίηση και συντήρηση λογισμικών εφαρμογών υψηλής ποιότητας, σύμφωνα με τις προδιαγραφές των έργων και τους ερευνητικούς στόχους.
  2. Συγγραφή καθαρού, αποδοτικού και εύκολα συντηρήσιμου κώδικα, κυρίως σε γλώσσα Python.
  3. Συνεργασία με διεπιστημονικές ερευνητικές ομάδες για να διασφαλιστεί ότι οι εφαρμογές λογισμικού πληρούν τις τεχνικές απαιτήσεις και τους στόχους των έργων.
  4. Εντοπισμός και διόρθωση σφαλμάτων, βελτιστοποίηση λογισμικού για την ενίσχυση της απόδοσης, της αξιοπιστίας και της επεκτασιμότητας.
  5. Συμμετοχή ενεργά σε κριτικές κώδικα και διαδικασίες συνεχούς βελτίωσης για την προώθηση της καινοτομίας και της ποιότητας.
  6. Συνεισφορά στην ενσωμάτωση λογισμικών λύσεων σε ευρύτερα ερευνητικά πλαίσια, διασφαλίζοντας την εφαρμογή τους σε διάφορους επιστημονικούς και τεχνικούς τομείς.

Προσόντα:

  1. Πτυχίο στην Επιστήμη Υπολογιστών, Μηχανική Λογισμικού, ή συναφή τομέα.
  2. Μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών στο αντικείμενο των Υπολογιστών και της Ανάπτυξης εφαρμογών, είναι επιπλέον προσόν
  3. Αποδεδειγμένη εμπειρία στην ανάπτυξη λογισμικού, με έμφαση στην Python.
  4. Εξοικείωση με γλώσσες προγραμματισμού όπως Java, C++ ή JavaScript θεωρείται επιπλέον προσόν.
  5. Ικανότητες επίλυσης προβλημάτων με έμφαση στη λεπτομέρεια.
  6. Ικανότητα εργασίας ανεξάρτητα και ως μέλος μιας δυναμικής, ερευνητικά προσανατολισμένης ομάδας.
  7. Εμπειρία σε ερευνητικά έργα και ισχυρό ενδιαφέρον για την καινοτομία και την προώθηση της τεχνολογίας.

 Επιθυμητές Δεξιότητες:

  1. Εμπειρία με μεθοδολογίες ανάπτυξης λογισμικού.
  2. Εξοικείωση με τεχνικές ελέγχου, εντοπισμού σφαλμάτων και βελτιστοποίησης λογισμικού.
  3. Κατανόηση του κύκλου ζωής ερευνητικών έργων και ικανότητα προσαρμογής των λογισμικών λύσεων στις μεταβαλλόμενες απαιτήσεις των έργων.
  4. Γνώση των αρχών και τεχνολογιών του Building Information Modeling (BIM) θεωρείται πλεονέκτημα.

Πώς να Υποβάλετε Αίτηση:
Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι καλούνται να υποβάλουν το βιογραφικό τους στη διεύθυνση [ch.karatrantou@certh.gr]
με θέμα “Αίτηση Προγραμματιστή-Αναπτυξιακού Μηχανικού Λογισμικού“.»