Η ερευνητική ομάδα IPSEN (Industrial Process System Engineering Unit) της Σχολής Χημικών Μηχανικών του ΕΜΠ αναζητά συνεργάτη για στελέχωση θέσης Γραμματειακής Υποστήριξης

Περισσότερα στην αγγελία:

«Θέση Διοικητικής Υποστήριξης και Διαχείρισης Ερευνητικών Έργων

Η ερευνητική ομάδα IPSEN (Industrial Process System Engineering Unit) της Σχολής Χημικών Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, αναζητά συνεργάτη για στελέχωση θέσης Διοικητικής Υποστήριξης και Διαχείρισης Ερευνητικών Έργων. Η θέση ορίζεται ως πρωινή και πενθήμερη απασχόληση, με προοπτικές πλήρους απασχόλησης.

Βασικές αρμοδιότητες:

– Υποστήριξη της ροής εργασιών σε ημερήσια βάση και ανάληψη διοικητικών καθηκόντων με σκοπό την εύρυθμη λειτουργία του γραφείου (διαχείριση εισερχόμενης και εξερχόμενης αλληλογραφίας, διατήρηση ημερήσιου προγράμματος, συντονισμός συναντήσεων ερευνητικής ομάδας).

– Διαχείριση επικοινωνίας με τον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας και τις Γραμματείες του ΕΜΠ.

– Υποστήριξη στη συμμετοχή της ερευνητικής ομάδας σε συνέδρια και ταξίδια. Προγραμματισμός ταξιδιών, συγκέντρωση δικαιολογητικών και παρακολούθηση δαπανών με βάση τους κανόνες Χρηματοδότησης των ερευνητικών έργων.

– Σχεδιασμός, οργάνωση και στελέχωση εκδηλώσεων και επιστημονικών συνεδρίων σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

– Τακτική ενημέρωση Ιστοσελίδων ερευνητικής ομάδας.

– Υποστήριξη ερευνητικής ομάδας στις διαδικασίες υποβολής προτάσεων προς χρηματοδότηση.

– Συμμετοχή σε διαδικτυακές και διά ζώσης συναντήσεις, εκπροσωπώντας τη θέση της ομάδας και διατηρώντας πρακτικά των συναντήσεων.

Η θέση απευθύνεται σε:

Απόφοιτους πανεπιστημιακών σχολών με τεχνική κατάρτιση και με έναρξη επαγγέλματος σε

ΟΑΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ

Θα προτιμηθούν υποψήφιοι με:

– Χρήστες της αγγλικής γλώσσας σε πολύ καλό/ προχωρημένο επαγγελματικό επίπεδο

– Προϋπηρεσία σε διοικητική/γραμματειακή θέση

– Εμπειρία στη διαχείριση ερευνητικών έργων και στην υποβολή προτάσεων

– ’ριστες επικοινωνιακές και οργανωτικές ικανότητες

– Ομαδικό πνεύμα εργασίας

– Ικανότητα οργάνωσης και ευελιξίας

– Ικανότητα επίλυσης προβλημάτων με λίγη/ ελάχιστη επίβλεψη.

Παρέχονται:

– Εργασία σε ακαδημαϊκό περιβάλλον και εκπαίδευση σε θέματα διαχείρισης ερευνητικών έργων (οικονομική και διοικητική διαχείριση).

– Δυνατότητα Δικτύωσης με υψηλόβαθμα στελέχη από Ερευνητικά Κέντρα και Πανεπιστήμια της Ελλάδας και του Εξωτερικού.

– Δυνατότητα δωρεάν συμμετοχής σε Συνέδρια και εκδηλώσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό

– Κάλυψη δαπανών ασφάλισης (ΟΑΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ)

– Αμοιβή βάσει Σύμβασης από χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα

Τόπος εργασίας:

Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, Σχολή Χημικών Μηχανικών

Παρακαλείστε να στείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα έως τις 8 Νοεμβρίου 2024 στην κα Κοσμίδου Κωνσταντίνα: kosmidou@mail.ntua.gr / 210 772 3227.

Περισσότερες πληροφορίες για τις δράσεις της ερευνητικής ομάδας είναι διαθέσιμες στον Ιστότοπο: https://ipsen.ntua.gr/ »