Ennovation 2021: 14ος Δια-Πανεπιστημιακός Διαγωνισμός καινοτομίας από το ACEin του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Ο Δια-Πανεπιστημιακός Διαγωνισμός Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας, ennovation απευθύνεται σε προπτυχιακού ή μεταπτυχιακούς φοιτητές, απόφοιτους, υποψήφιους διδάκτορες και ερευνητές των Πανεπιστημίων της Ελλάδας και της Κύπρου. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το Κέντρο Στήριξης Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με άλλα 21 Πανεπιστήμια της Ελλάδας και της Κύπρου. Στόχος του είναι να αναδειχθούν νέες επιχειρηματικές ιδέες που έχουν ως βάση τους την καινοτομία, τις νέες τεχνολογίες, την ανταγωνιστικότητα στις διεθνείς αγορές αλλά και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Η συμμετοχή είναι ανοικτή και δωρεάν και μπορούν να συμμετάσχουν ομάδες από 2 άτομα και άνω.

Υπάρχουν τρία διαφορετικά Streams που μπορούν οι ομάδες να δηλώσουν συμμετοχή:
    👉 Entrepreneurship Stream (αφορά τις καινοτόμες ιδέες που δίνουν λύσεις σε πραγματικές ανάγκες στην αγορά)
    👉 Research Stream (αφορά τα ερευνητικά αποτελέσματα και τις λύσεις που έχουν αναπτυχθεί ως αποτέλεσμα πολυετούς ή εξειδικευμένης έρευνας)
    👉 Young Entrepreneurship Stream (αφορά τις καινοτόμες ιδέες που είναι σε πρώιμο στάδιο, σε επίπεδο ιδέας)

Προθεσμία υποβολής προτάσεων: 30 Ιουλίου 2021
    Περισσότερες πληροφορίες: https://ennovation.gr/