“Cities on Volcanoes 11″: επιστημονική εκδήλωση για τη σύνδεση της επιστημονικής κοινότητας με τα επιτελεία διαχείρισης κρίσεων και Πολιτικής Προστασίας

Η επιστημονική εκδήλωση με τίτλο: “Cities on Volcanoes 11″(CoV11), πραγματοποιείται από το Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών και Κρίσεων” και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Αποτελεί τη συνέχεια μίας σειράς 10 επιτυχών συνεδρίων που έχουν πραγματοποιηθεί από το 1998 σε χώρες, από την Ιταλία μέχρι τις ΗΠΑ (Χαβάη) και από την Ιαπωνία μέχρι τον Ισημερινό.

Η Επιτροπή Πόλεων και Ηφαιστείων, ανακοινώνει επίσημα την αναβολή της 11ης Διάσκεψης Πόλεων σε Ηφαίστεια (COV11) και τη διενέργειά της τον Ιούνιο 2021, στο Ηράκλειο Κρήτης.

Πληροφορίες:
    evinom@geol.uoa.gr ,