Η Danaos Shipping Co. Ltd αναζητά απόφοιτο της σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών

Η Danaos Shipping Co. Ltd αναζητά απόφοιτο της σχολής Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών για technical coordinator.

Περισσότερα στο κείμενο που ακολουθεί:

. . . . . . .

About us

With a long history of operating and investing in the shipping industry, Danaos manages one of the largest independently owned fleet of modern, large-size containerships. Our dedication to innovation, safety, efficiency and environmental responsibility has helped us forge our reputation as the leading provider of containership management services in the world.

Danaos has been widely recognized for its operational performance, technological innovation, high operational standards and commitment to sustainability. This recognition and technology to management, strong work ethic and sustainable development, the awards Danaos has received are the recognition of the innovations the company has developed in every aspect of its activity.

At Danaos we have made environmental sustainability a priority as we look to the future. We constantly employ the highest operating standards on board to ensure an ethical, safe and pollution free environment for everyone – our people, the community and the marine life all over the world.

As a Technical Coordinator

You will support Technical Department’s processes in collaboration with the Fleet Manager, Assistant Fleet Manager and Technical Superintendent. The role reports to the Fleet Manager.

As a part of your role, you will:

Monitor all incoming and outgoing messages of the fleet

Prepare all the back-office work for daily technical operations, inspections, and dry dockings

Monitor all incoming regarding Class, Port State Controls, Safety, Surveys, Maintenance & Services

Coordinate the arrangements for service engineers

Attend superintendent engineering courses

The ideal candidate should have

Degree in Naval Architecture or Mechanical Engineering

Excellent communication skills and fluency in English

Computer literacy

Efficiency in troubleshooting, organizing skills, attention to detail

Self-motivation and eagerness to grow career as a Superintendent Engineer and availability for future visits on board

Willingness for continuous learning

We offer

An attractive compensation package

Group medical insurance plan

Excellent working environment within a technology-led, global shipping company that operates one of the world’s largest independent fleet of containerships

Opportunities for continuous learning and career growth

Danaos is an equal opportunity employer. All aspects of employment support and respect individuals and personnel processes are applied without any discrimination.

All applications will be treated in strict confidence.

Apply: vacancy@danaos.com with subject Technical Coordinator