Η εταιρεία συμβούλων Seven Sigma, ενδιαφέρεται να προσλάβει απόφοιτο/η για τη θέση «Management Consultant – Private & Public Sector»

Η εταιρεία συμβούλων Seven Sigma, ενδιαφέρεται να προσλάβει απόφοιτο/η, από οποιαδήποτε σχολή του Πολυτεχνείου, για τη θέση «Management Consultant – Private & Public Sector». Περισσότερα στο κείμενο που ακολουθεί:
. . . . . . . . . . . .

Management Consultant – Private & Public Sector

The opportunity

Have you ever aspired to become part of a consulting network which expands across the globe and yet is based in Athens, Greece?

Seven Sigma is looking for competent and highly motivated professionals for its already established consulting team in Athens. As Management Consultant, you will get the chance to work on high-caliber projects for public institutions and leading enterprises in Greece, in the fields of research, innovation and technology as well as European and national funded programs.

Who we are

Seven Sigma is a dynamic consulting firm focused on empowering clients to envision and build the future, instead of being overrun by it.

Leveraging proven methodologies and valuable expertise, our team of accomplished professionals works with organizations to outflank their toughest innovation challenges, skyrocket their innovation performance, and ultimately boost their productivity, competitiveness, and profitability.

Our consulting network expands across the globe in the fields of creativity, inventive problem solving and change management.

What do you need so that you are successful?

BSc degree from a top-tier university (in Greece or abroad) preferably in Engineering or Economics.

At least 2 years of working experience in management consulting and/or European and national funded programs (NSRF, Horizon 2020, Erasmus+, Interreg etc.) and/or project management in the fields of research, innovation, and technology.

The above experience is expected to have advanced your critical thinking and analytical skills. Both skillsets are needed to understand, conceptualize, and develop concise and meaningful proposals (oral and written) for clients and/or tenders.

Ability to successfully meet all projects’ administrative requirements within strict deadlines

Excellent communication skills so that you get a full understanding of how to deliver our promises to clients.

Excellent command of both English and Greek languages (both written and spoken)

Excellent command of MS Office (Word, Excel, PowerPoint)

MSc degree in the above-mentioned fields will be considered a plus

The benefits