Ευκαιρίες πρακτικής άσκησης και πλήρους απασχόλησης στην Amazon Γερμανίας

Η Amazon προσκαλεί φοιτητές, που αναζητούν ευκαιρίες πρακτικής άσκησης σε θέσεις μη τεχνολογικού αντικειμένου και φοιτητές ή απόφοιτους που αναζητούν ευκαιρίες πλήρους απασχόλησης στη Γερμανία, να συμμετέχουν στις διαδικτυακές εκδηλώσεις σταδιοδρομίας που διοργανώνει.

Amazon would like to invite students looking for non-tech/business internship, working student and graduate/full-time opportunities in Germany to join our upcoming virtual careers fairs.

Non-Tech Interview Skills & Amazon Germany Opportunities Workshop – 26 February, 2-3pm (Central European Time)

This event will focus on the non-technical (i.e business-related) student opportunities available in Amazon’s German offices. The webinar will start with an introduction to Amazon, then recent student hires will talk about their experience and projects. Recruiters will talk about the various opportunities and discuss the application process and share some tips. We will then finish with a Q&A. The session will be delivered in English.

Register here.

Amazon Germany Non-Tech Opportunities Virtual Fair – 8 March, 1-3pm (Central European Time)

This event is open to students in Europe, fluent in German and English, and looking for roles in Germany. Students will have the chance to speak to recruiters and business representatives during the fair to find out more about opportunities available to students, our recruitment process hints & tips, and to find out more about Amazon culture.

Spaces are limited so we would encourage registering early.

Register here.